20. Lecie reaktywowania Bractwa Strzeleckiego w Wągrowcu

Tu jesteś: Home Wągrowiec Aktualności z miasta 20. Lecie reaktywowania Bractwa Strzeleckiego w Wągrowcu

20. Lecie reaktywowania Bractwa Strzeleckiego w Wągrowcu

Wczoraj obchodzono dwudziestą rocznicę reaktywowania Bractwa Strzeleckiego w Wągrowcu. Na płycie Rynku braciom kurkowym wręczono medale i odznaczenia.

Historia wągrowieckiego bractwa strzeleckiego jest bardzo bogata. W Archiwum Państwowym w Poznaniu w zespole „Bractwa Strzeleckie miast województwa poznańskiego” znajduje się osiemnastowieczna kopia statutu opata Jana II z 1547 roku, z którego wynika, że w tym właśnie roku w Wągrowcu powstało Bractwo Strzeleckie. Tak więc można sądzić, że Bractwo Strzeleckie jest jednym z najstarszych stowarzyszeniem na ziemi wągrowieckiej.

Ostatnim królem bractwa w 1939 roku był Franciszek Piaskowski, później lata wojny, po której działalność wielu organizacji i stowarzyszeń została przez władze państwowe zawieszona.

Przemiany ustrojowe w roku 1989 stworzyły warunki powrotu do bogatej tradycji wielu wcześniej działających stowarzyszeń. Jednakże dopiero w roku 1996 podjęto działania na rzecz reaktywowania Bractwa Strzeleckiego w Wągrowcu. Na apel wskrzeszenia bractwa na terenie miasta odpowiedziało 28 mieszkańców, którzy 11 marca 1996 roku spotkali się w budynku Miejskiego Domu Kultury, który przed wojną był siedzibą bractwa. Wśród przybyłych byli: Andrzej Ciszak, Jan Kołsut, Jacek Konowalski, Andrzej Kruk, Krzysztof Kucharski, Jerzy Lewandowski, Edward Łopata, Jerzy Łukaszczyk, Antoni Martyński, Jerzy Martyński, Jerzy Mianowski, Bogdan Michalski, Janusz Muszyński, Zenon Muszyński, Waldemar Piechowiak, Michał Politowski, Tadeusz Romiński, Władysław Purczyński, Adam Rodzewicz, ks. Andrzej Rygielski, Andrzej Słoma, Antoni Springer, Jerzy Springer, Robert Stein, Michał Steinborn, Władysław Strachanowski, Jacek Tomaszewski, Wojciech Zborowski.

Wybrano komitet założycielski, któremu zlecono załatwienie wszelkich formalności związanych z ponowna rejestracją bractwa w sądzie. Dopiero 11 lutego 1997 roku Wydział I Cywilny Sądu Wojewódzkiego w Poznaniu zarejestrował stowarzyszenie pod nazwą „Bractwo Strzeleckie w Wągrowcu”.

W międzyczasie z akcesu działalności zrezygnowało 13 osób i na walne zebranie przybyło 15 członków, z których dokonano wyboru władz. stowarzyszenia. Prezesem został Antoni Martyński, I podstarszym Janusz Muszyński, II podstarszym i strzelmistrzem Jerzy Springer, sekretarzem Jacek Tomaszewski, skarbnikiem Andrzej Ciszak, a członkami zarządu Władysław Purczyński (marszałek), Edward Łopata (komendant), Jerzy Mianowski (zastępca sekretarza), Michał Politowski i Władysław Strachanowski. Przewodniczącym komisji rewizyjnej został Jan Maćkowiak, sekretarzem Jan Kołsut, a członkiem komisji Jerzy Lewandowski. Sądowi Honorowemu przewodniczył Antoni Springer.

Pierwsze strzelanie po reaktywacji odbyło się 14 czerwca 1997 roku na strzelnicy w Kobylcu, na którym najcelniej strzelał Jan Maćkowiak, który wyprzedził Andrzeja Słomę i Roberta Steina. W październiku tego samego roku bracia zebrali się na strzelnicy, aby walczyć o godność Króla Jesiennego (żniwnego), którym jako pierwszy został Janusz Muszyński, godność I Rycerza wystrzelał Zdzisław Rakowski, II Rycerza Andrzej Ciszak. W kolejnych miesiącach dokonano odsłonięcia tablicy upamiętniającej 450 rocznice powstania i reaktywowania Bractwa Strzeleckiego w Wągrowcu, która została umieszczona na ścianie budynku Miejskiego Domu Kultury.

W 1998 roku bracia zebrali się na strzelnicy, aby rywalizować o tytuł Król Kurkowego, który jest najwyższą godnością w bractwie. Pierwszym Królem Kurkowym został Jerzy Springer, I Rycerzm Jan Maćkowiak, II rycerzem Wojciech Zborowski.

Królami Kurkowymi w latach 1999 – 2016 byli: Jerzy Springer, Antoni Martyński, Eugeniusz Kuryś, Romuald Łubiński, Jerzy Mianowski, Jerzy Skarbiński, Robert Stein, Edward Łopata, Marek Barciszewski, Zbigniew Smoliński, Bogdan Gajewski, Marian Renn Andrzej Więckowski, Kazimierz Dawidowicz, Andrzej Kaniewski.

Obecny Zarząd Bractwa Strzeleckie tworzą: Bogdan Gajewski – prezes, Romuald Łubiński – komendant, Robert Stein – wiceprezes i strzelmistrz, Jerzy Mianowski – sekretarz, Ryszard Piasecki – skarbnik, Jan Wieczorek – chorąży.

Podczas obchodów XX lecia reaktywacji Krzyże Komandorskie z Mieczami Orderu Zasługi nadane przez Zarząd Zjednoczenia Kurkowych Bractwa Strzeleckich RP otrzymali: Bogdan Gajewski, ks. Piotr Kalinowski, Romuald Łubiński, Jerzy Mianowski, Zbigniew Smoliński, Robert Stein, Jacek Tomaszewski, Wojciech Zborowski; Krzyże Komandorskie: Romuald Jaskólski, Mieczysław Niechniodowicz, Ryszard Piasecki; Krzyże Oficerskie: Janusz Hoffa, Michał Politowski, Marian Renn, Jan Wieczorek; Krzyż Rycerski Kazimierz Dawidowicz.

Ponadto Zarząd Powiatu Wągrowieckiego przyznał czterem członkom „Nagrody Herbu Powiatu Wągrowieckiego”, które wręczył Tomasz Kranc – starosta wągrowiecki.

Bractwu Strzeleckiemu sprzęt biurowy przekazał Przemysław Majchrzak – wójt Gminy Wągrowiec, a burmistrza miasta Krzysztof Poszwa uhonorował stowarzyszenie statuetką ks. Jakuba Wujka.

W uroczystości udział wziął starosta Tomasz Kranc, wójt Przemysław Majchrzak, burmistrz Krzysztof Poszwa, radni miejscy i powiatowi oraz liczne poczty sztandarowe z zaprzyjaźnionych bractw z Mieściska, Budzynia, Murowanej Gośliny, Gołańczy, Szamocina oraz Cechu Rzemiosł Różnych w Wągrowcu.

Po uroczystej salwie strzelecka brać przemaszerowała w asyście orkiestry z Mieściska do kościoła farnego, w którym odbyła się msza św. w intencji mieszkańców Wągrowca oraz bractwa. Nabożeństwu przewodniczył ks. dr Zbigniew Przybylski, Kanclerz Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.

ZALOGUJ SIĘ / REJESTRACJA

Dołącz do nas na FB