Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

* Pobyt chóru "KANON" i zespołu "Sarbianie" w Holandii

Czcionka:

Chór KANON działający przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Mieścisku na zaproszenie Komitetu RAZEM w dniach od 27 do 31 marca 2019r. przebywał w partnerskiej gminie De Bilt w Holandii. Chór został zaproszony na Festiwal Chórów, który odbywał się już po raz siódmy w świetlicy H.F. Witte Centrum De Bilt. Organizacją pobytu, jak zawsze,  zajął się Komitet Razem zapewniając stałą opiekę i wiele atrakcji. Skład Chóru Kanon został poszerzony o członków Zespołu  Sarbianie. Chórzyści mieszkali w pensjonacie oraz u rodzin.

W pierwszy dzień  grupa zwiedziła Spakenburg. Jest to miasto typowe dla Holandii zwiedzając muzeum poznali historię połowów i jak  zmieniło się miasto na przestrzeni lat. Większość domów w mieście są bardzo stare, ale pięknie zachowane. Tutaj można  spotkać mieszkańców w starych strojach holenderskich. Kolejnym punktem programu był Amersfoort, który leży w centrum kraju i nazywane jest „pępkiem” Holandii. Miasta nadające się żeby tak naprawdę poznać kraj. Śródmieście to kwintesencja starych historycznych miasteczek Holandii. To miasto ma niewątpliwy urok i atmosferę. Zwieńczeniem pierwszego dnia pobytu było spotkanie w Domu Kultury w Maartensdijk i   śpiewanie z miejscowym chórem AZM. Wspólnie zaśpiewali polskie piosenki - kołysanki Góreckiego i „Hej sokoły” oraz  utwory, które ma w swoim repertuarze chór AZM.  Później przyszedł czas na  „popisy” chórów. Niezwykła atmosferze sprawiła, że nie ważne było w jakim języku śpiewają wszyscy się po prostu znakomicie przy tym bawili.

W kolejnym dniu wizyty odwiedzili malowniczą wioskę Giethoorn nazywaną „holenderską Wenecją”. Wioska urzeka labiryntem 90 km kanałów wodnych, wzdłuż których mogli  podziwiać zabytkowe zagrody, niektóre domy pokryte strzechą. Mieszkańcy do domów docierają na łódkach, nie ma żadnych dróg. Wieś stała się popularniejsza po tym, gdy nakręcono w niej w 1958r. komedię „Fanfare”. W drodze powrotnej do De Bilt odwiedzili miasteczko rybackie Urk, które kiedyś leżało na wyspie a po usypaniu wału ziemnego połączone je z stałym lądem. Po powrocie na wszystkich czekała kolacja przygotowana przez członków Komitetu RAZEM a były to bardzo smaczne holenderskie naleśniki. 

Dwa dni bardzo szybko minęły i nadeszła sobota, dzień, który był głównym powodem przyjazdu chóru. Wszyscy byli trochę stremowani, i nie ma co się dziwić bądź co  bądź mieli wystąpić przed nową, nieznaną publicznością wśród profesjonalnych chórów holenderskich. Chór „Kanon” wyróżniał się wspaniałymi strojami. Otwarcia festiwalu dokonał wiceburmistrz De Bilt powitał wszystkie chóry a szczególnie Chór z Mieściska. W festiwalu wzięło udział 10 chórów. Repertuar był różnorodny od Rachmaninowa po oratoria i  piosenki ludowe, patriotyczne jak również znane przeboje. Chór Kanon zaśpiewał pięć utworów: „Dona nobis pacem”, „Kurdesz”, ”Bywaj dziewczę zdrowe”, „Piękna nasza Polska cała”, „Na nowej górze”. Wstęp został przyjęty z wielkim aplauzem. Festiwal był przeglądem chórów nie było nagród nie było klasyfikacji, była natomiast ocena merytoryczna. Występ naszego chóru został  bardzo wysoko oceniony, wyróżniona została piosenka „Na nowej górze” jak również stroje.

Wieczorem  cała grupa wraz z rodzinami goszczącymi spotkała się z Komitetem Razem na wspólnej kolacji. Członkowie chóru podziękowali Komitetowi za zaproszenie, za wspaniały pobyt wręczając na ręce przewodniczącej Hanki Vossen kryształowy wazon oraz kosz z polskimi specjałami. Podczas spotkania nie milkły rozmowy już jako wspomnienia o festiwalu, wspaniałym przyjęciu, gościnie o całym ­­­pobycie. Wszyscy czuli się jak w jednej wielkiej rodzinie, ­­­bo przecież z niektórymi znają się blisko 30 lat. Przez cały pobyt chóru nietrudzenie towarzyszyła im przewodnicząca Hanka Vossen i jej mąż Sjef oraz członkowie komitetu.

W niedzielny poranek z łezką w oku, ale szczęśliwi i pełni wrażeń,  pożegnali gościnną gminę i udali się w drogę powrotną do domu.

PODSUMOWANIE POBYTU CHÓRU "KANON" W HOLANDII

Drodzy Chórzyści i Dyrygencie Chóru Kanon

W poprzednim tygodniu organizatorzy Festiwalu Chórów 2019 podsumowali festiwal i

są zdania, że był to wielki sukces. Również dzięki Wam, serdecznie dziękujemy za Wasz wkład !

Mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli znów Was gościć na naszym podium. W imieniu komisji dokładamy uwagi opracowane przez Louise Jansen.

Dołączamy też sugestie José.

Uwagi José

Chciałabym Wam bardzo podziękować za przybycie na nasz festiwal.

Jaka to przyjemność zagłębić się w innej kulturze muzycznej!

Publiczność też doceniła różnorodność repertuaru, słyszałam komentarz publiczności.

Jesteście wspaniali, cała przyjemność, aby Was słyszeć.

A dyrygent  bardzo aktywnie przeżywa każdy numer.

Mam nadzieję, że Wasz pobyt w Holandii był udany i być może do zobaczenia.

W imieniu organizatorów Festiwalu Chórów 2019 De Bilt

Jan Sondervan, Ankie de Niet, Anneke Iseger i José Scholte

Kanon

Podsumowanie Festiwalu Chórów przez Louise Janssen

PODSUMOWANIE TEMATYCZNE:

Zaangażowanie w śpiewaniu: wyraźnie  z entuzjazmem.

Równowaga w głosach: dobra, mimo, że panowie są w mniejszości.

Dynamika: w Kurdeszu dobrze wypadła, różne grupy głosowe mają różną dynamikę.

Forma dźwięku:

Miło nam było zapoznać się z innym dźwiękiem niż przyzwyczajeni jesteśmy u nas.

Ładne niskie męskie głosy.

Rytmika:

Wyraźnie słychać spółgłoski, które przyczyniają się do dobrej rytmiki.

Ogólne wrażenie:

Duży chór, ale wyraźnie zgrany.

Wymowa:

Wyraźne spółgłoski.

Czystość głosów:

Dobra. W Bywaj dziewczę zdrowe, mała nieczystość u panów.

Prezentacja:

Piękna czerwień ! Pięknie wyglądaliście, super!

Dyrygent:

Dyrygent dyryguje z pamięci, duże zaangażowanie. Dobra współpraca z chórzystami.

Program:

Miło nam było zapoznać się z polskimi utworami.

Gwóźdź programu:

Na Nowej Górze. Przyjemny numer, ładne różnice głosowe.

Rady:

W cichych i unisono częściach postarajcie się o lepszy wspólny dźwięk.

Ale jednym słowem: super! Silny chór!

Pobyt chóru "KANON" w Holandii 27-31.03.2019

Utworzono dnia 09.04.2019, 09:59

Unia Europejska

  

Blog GBP

ZAPROSZENIA DO WSPÓŁPRACY

 

 

Zegar

Kalendarium

Marzec 2023
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny

Godziny otwarcia

PONIEDZIAŁEK 8:00 - 17:00

WTOREK              8:00 - 17:00

ŚRODA                 8:00 - 17:00

CZWARTEK         8:00 - 17:00

PIĄTEK                 8:00 - 17:00

SOBOTA               NIECZYNNE

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

    

Pogoda