Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

** DOŻYNKI GMINNE 2019

Czcionka:

Dożynki Gminne 2019

18 sierpnia 2019 r. odbyły się Dożynki Gminne w Mieścisku. Jest to coroczne święto plonów, które ma wieloletnią tradycję w Gminie Mieścisko. Gospodarzem tegorocznych dożynek był Wójt Gminy Mieścisko pan Przemysław Renn oraz sołectwo Mieścisko. Funkcję starostów dożynek pełnili: pani Małgorzata Winkiel oraz pan Tadeusz Kozłowski. Święto plonów rozpoczęło się mszą świętą poświęconą trudom pracy rolniczej. Po mszy św. uroczysty korowód przeszedł na plac przy Gminnej Bibliotece Publicznej. Orszak tworzyły Mażoretki, Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Mieściska, Zespół „Sarbianie”, Dziecięcy Zespół Ludowy "Jarzębinki" , chór „Kanon” oraz poczty sztandarowe Urzędu Gminy w Mieścisku, Szkoły Podstawowej w Mieścisku, ochotniczych straży pożarnych, Kurkowego Bractwa Strzeleckiego oraz Koła Łowieckiego "Odyniec". W przemarszu orszaku dożynkowego uczestniczyły również władze samorządowe, starości i zaproszeni goście. Nie mogło zabraknąć wieńcy dożynkowych przygotowanych przez wsie sołeckie, które można było podziwiać na wystawie przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Mieścisku.

Po odśpiewaniu Roty i obrzędzie dożynkowym w wykonaniu zespołu Sarbianie głos zabrał Wójt Gminy Przemysław Renn. Ważnym momentem podczas uroczystości był symboliczny obrzęd dzielenia się chlebem z mieszkańcami, którego dokonali: Wójt Gminy Mieścisko, Przewodnicząca Rady Gminy oraz Starostowie Dożynek.  

Wśród gości przybyłych na uroczystości byli: europoseł Adam Szejfeld, pani poseł Maria Janyska, poseł Jakub Rutnicki, starosta Powiatu Wągrowieckiego Tomasz Kranc, dyrektor AR i MR pan Michał Zieliński, dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa pan Bogdan Fleming oraz Jarosław Maciejewski prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sołtysów.

Goście w serdeczny sposób wyrazili szacunek dla pracy rolniczej i swoje zaangażowanie w inaugurację dożynek gminnych w Mieścisku. Wpłynęły także życzenia i gratulacje od:

  • Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka
  • Wojewody Wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna
  • Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego Jacka Bogusławskiego
  • Przewodniczącego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Wiesława Szczepańskiego

W czasie dożynek odbywał się festyn, podczas którego wsie Gminy Mieścisko przygotowały stoiska z różnorodną ofertą.

W trakcie uroczystości rozstrzygnięto również konkurs na najpiękniej przygotowane stoisko sołeckie. Konkurs podsumowała pani Kamila Mazurek Przewodnicząca Rady Gminy.

Wyniki konkursu na najładniejsze stoisko wiejskie:

I miejsce – Wiela

II miejsce – Podlesie Wysokie

III miejsce – Mieścisko

Były także wyróżnienia dla:

Miłosławic, Popowa Kościelnego, Zbietki. Nagrody w postaci bonów wręczył Wójt Gminy Mieścisko Przemysław Renn.

Część artystyczną otworzył występ Dziecięcego Zespołu Ludowego "Jarzębinki" z Gminnej Biblioteki Publicznej w Mieścisku. Dzieci zaprezentowały na scenie pieśni i tańce ludowe. Wystąpił zespół „Sarbianie”, który śpiewał piosenki ludowe. Na scenie zaprezentował się chór „Kanon”, który wykonał przepiękne utwory o charakterze patriotycznym i rozrywkowym.

Gościem specjalnym dożynek była Kapela „Kombinatorzy” z Budzynia. Jest to kapela biesiadna, która powstała w 1976 r. z inicjatywy Mirosława Kowzana. Zespół wykonuje utwory o charakterze biesiadnym z mocnym akcentem na gwarę wielkopolską. Występ zespołu uświetniły pogadanki satyryczne humorysty Mieczysława Góry. Zespół Kombinatorzy zaprezentował swój wszechstronny repertuar oraz przepiękne brzmienie instrumentów tak charakterystyczne dla kapeli podwórkowych.

Gwiazdą wieczoru był artysta disco Sławek Człapa. Piosenkarz porywał do tańca mieszkańców Mieściska, wykonując utwory w stylu disco polo z lekką nutą rytmów greckich i bułgarskich.

Wieczór dożynkowy zakończyła zabawa taneczna przy dźwiękach zespołu

„KAMA BEN-D”.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich mieszkańców za udział w tym przepięknym święcie plonów.

DOŻYNKI GMINNE 2019

Utworzono dnia 21.08.2019, 11:57

Unia Europejska

  

Zegar

Kalendarium

Grudzień 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Imieniny

Godziny otwarcia

PONIEDZIAŁEK 9:00 - 20:00

WTOREK              9:00 - 20:00

ŚRODA                 9:00 - 20:00

CZWARTEK         9:00 - 20:00

PIĄTEK                 9:00 - 20:00

SOBOTA               9:00 - 14:00

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

    

Pogoda