* I Wielkopolski Konkurs Piosenki i Tańca Ludowego

Czcionka:

I Wielkopolski Konkurs Piosenki i Tańca Ludowego

„Dziesięć tańców dla Powstańców”

19 maja 2019 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Cz. Chruszczewskiego w Mieścisku odbył się I Wielkopolski Konkurs Piosenki i Tańca Ludowego pt. „Dziesięć tańców dla Powstańców”. Projekt jest integralną częścią przedsięwzięcia, które powstało, aby uczcić pamięć o Powstańcach Wielkopolskich. To dla nich na konkursie zaśpiewano przepiękne pieśni oraz wykonano tańce, które wyrażają naszą rodzimą kulturę. Przegląd adresowany był  do grup, zespołów lub artystów indywidualnych śpiewających utwory ludowe lub wykonujących tańce o charakterze folklorystycznym. Uczestnicy konkursu byli  oceniani w poszczególnych kategoriach wiekowych. Celem konkursu była   konfrontacja dorobku artystycznego zespołów ludowych oraz repertuaru artystów indywidualnych ceniących polski folklor oraz popularyzowanie kultury ludowej. Na I Wielkopolskim Konkursie Piosenki i Tańca Ludowego zaprezentowały się zespoły: Zespół Tańca Ludowego „Gniezno”, Zespół  Folklorystyczny „Pałuckie Smyki” z Gminnego Ośrodka Kultury w Łeknie, zespół Młodzi Biskupianie ze Szkoły Podstawowej im. Ziemi Biskupińskiej w Starej Krobi, Zespół Pieśni i Tańca z PSM I st. w Wągrowcu oraz zespół wokalny z Gminnego Ośrodka Kultury w Budzyniu. Komisja konkursowa w składzie : pan Jakub Herfort- zwycięzca 9. edycji programu „Mam talent”, Mirosława Cieśnik –muzykolog, kierownik grupy chóralnej oraz pani Anna Małecka-nauczyciel muzyki, kierownik grupy mażoretkowej, oceniała wystąpienia uczestników konkursowych w kategorii 6-8 lat, 9-12 lat oraz 12-20 lat.  Oceniano wystąpienia wokalne oraz taneczne. Komisja w kat. 6-8 lat przyznała I miejsce Mikołajowi Niedbalskiemu. W kat. 9-12 lat komisja nagrodziła Zespół Folklorystyczny „Pałuckie Smyki”. Natomiast w wokalnej kategorii 12-20 nagrodę przyznano Kamili Górnej z Gminnego Ośrodka Kultury w Łeknie oraz Zespołowi Tańca Ludowego „Gniezno”. W kategorii tanecznej nagrodzono zespół Młodzi Biskupianie ze Starej Krobi oraz Zespół Tańca Ludowego „Gniezno” za taniec „Słita- tańce łowickie”. W ramach nagród zespoły i artyści otrzymali statuetki z grawerem oraz bony rzeczowe i bony do instytucji kultury. W trakcie I Wielkopolskiego Konkursu Piosenki i Tańca Ludowego odbył się recital piosenek patriotycznych w wykonaniu Pana Jakuba Herforta oraz prelekcja na temat kultury ludowej Wielkopolski, którą wygłosiła pani Wiesława Gruchała z Muzeum Regionalnego w Wągrowcu. Koło Hafciarek z Muzeum przygotowało dla dzieci warsztaty z rękodzielnictwa m. in. z tworzenia kwiatków pałuckich i haftu pałuckiego. Dzieci miały okazję zapoznać się z różnego rodzaju polskimi strojami ludowymi, które zaprezentowała pracownia krawiecka z Lubartowa.

I Wielkopolski Konkurs Piosenki i Tańca Ludowego

Utworzono dnia 24.05.2019, 17:37